Tryb wyświetlania: normalnykontrastowa
Rozmiar tekstu:
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie
 

Menu przedmiotowe
Akty Prawne
Uchwały Rady Miejskiej
Rok 2003
Sesja Rady Miejskiej 14


  Menu przedmiotowe
  Akty Prawne / Uchwały Rady Miejskiej / Rok 2003 /  Sesja Rady Miejskiej 14
Tytuł dokumentu: Uchwała Nr 112/XIV/03 Rady Miejskiej w Nowej Rudzie z dnia 10 grudnia 2003 r. w sprawie zwolnień i obniżenia stawek w podatku od nieruchomości
Data utworzenia: 11.06.2006
Data na dokumencie:
Symbol dokumentu:
Typ dokumentu: Uchwał Rady Miejskiej w Nowej Rudzie

 

Uchwała Nr 112/XIV/03
Rady Miejskiej w Nowej Rudzie
z dnia 10 grudnia 2003 r.

w sprawie zwolnień i obniżenia stawek w podatku od nieruchomości


Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity z 2001 r. Dz. U. Nr 142, poz. 1591, z 2002 r. Dz. U. Nr 23, poz. 220, Dz. U. Nr 62, poz. 558, Dz. U. Nr 113, poz. 984, Dz. U. Nr 153, poz. 1271, Dz. U. Nr 214, poz. 1806, z 2003 Dz. U. Nr 80, poz. 717, Dz. U. Nr 162, poz. 1568), art.5 ust. 2 i art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity z 2002 r. Dz. U. Nr 9, poz. 84, zmiany Dz. U. Nr 200, poz. 1683 z 2003 Dz. U. Nr 110, poz. 1039) Rada Miejska w Nowej Rudzie uchwala:

§ 1

Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1.Działalności gospodarczej — należy przez to rozumieć działalność gospodarczą, o której mowa
w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. prawo o działalności gospodarczej (Dz.U Nr 101, poz. 1178 ze zmianami).
2. Roku podatkowym — należy przez to rozumieć okres 12 miesięcy od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku.
3. Przedsiębiorcy — należy przez to rozumieć podmiot, o którym mowa w art. 431 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U nr 16, poz. 93 ze zmianami).
4. Zwiększeniu zatrudnienia — należy przez to rozumieć przyrost netto miejsc pracy powstałych w rezultacie zawarcia umowy o pracę u danego przedsiębiorcy w określonym w § 4 ust. 1 przedziale czasu.
5. Stałym miejscu pracy — miejsce pracy powstałe w rezultacie zawarcia umowy o pracę i utrzymane przez okres zwolnienia w podatku od nieruchomości, z zastrzeżeniem § 3 ust. 3.
6. Inwestycji — należy przez to rozumieć inwestycję związaną z utworzeniem, rozbudową przedsiębiorstwa, jak również z rozpoczęciem w przedsiębiorstwie działań obejmujących dokonywanie zasadniczych zmian produkcji bądź procesu produkcyjnego, zmian wyrobu lub usługi, w tym także zmian w zakresie sposobu świadczenia usług.

§ 2

1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości budowle, budynki lub ich części oraz grunty:
1) zajęte na ośrodki kultury, biblioteki publiczne,
2) zajęte na potrzeby publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz ośrodków pomocy społecznej,
3) które dotknęła klęska żywiołowa,
4) administrowane przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej i będące własnością lub udziałem we współwłasności łącznej należącym do Gminy Miejskiej Nowa Ruda,
5) będące własnością gminy miejskiej Nowa Ruda, z wyjątkiem nieruchomości lub ich części:
   a) będących w posiadaniu – osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek   
       organizacyjnych nie mających osobowości prawnej – bez tytułu prawnego,
   b) oddanych w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym, osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej,
    c) oddanych w posiadanie – osobom fizycznym, osobom prawnym i jednostkom
       organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej – na podstawie umowy zawartej    
        z gminą miejską Nowa Ruda lub innego tytułu prawnego.
6) zajęte na prowadzenie statutowej działalności na rzecz restrukturyzacji regionu,
7) będące w posiadaniu spółek, w których Gmina Miejska Nowa Ruda posiada więcej niż 50% udziałów,
8) rurociągi wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne,
9) budynki stacji uzdatniania wody wraz z zajętymi pod nie gruntami.
2.Zwolnienie wymienione w ust. 1. pkt 3 przyznaje się na wniosek podatnika na okres roku
podatkowego.
3. Zwolnienie wymienione w ust. 1. pkt 2, 4, 7 nie przysługuje w przypadku przekazania do korzystania z nieruchomości lub jej części na prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie umowy najmu lub umowy dzierżawy lub użyczenia..
4. Zwalnia się z podatku od nieruchomości budowle, budynki lub ich części będące własnością pracowniczych ogrodów działkowych, wykorzystywanych na prowadzenie działalności statutowej.
5.  Zwolnienie wymienione w ust. 1. pkt 6 nie przysługuje w przypadku, przekazania do korzystania z nieruchomości lub jej części na prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie umowy najmu lub umowy o podobnym charakterze przez ten sam podmiot w okresie dłuższym niż trzy lata.

§ 3

1.Wyznacza się, na potrzeby niniejszej uchwały, granice obszaru obejmującego działki geodezyjne określone w załączniku nr 1. Ustalony obszar zwany jest dalej Noworudzkim Parkiem Przemysłowym.
2.Zwalnia się, na okres nie dłuższy niż 10 lat z podatku od nieruchomości grunty, budowle, budynki lub ich części nabyte przez przedsiębiorców po wejściu w życie niniejszej uchwały w  Noworudzkim Parku Przemysłowym. Warunkiem zwolnienia jest utworzenie stałych miejsc pracy lub wykonanie inwestycji na potrzeby rozwinięcia działalności gospodarczej.
3.  Warunki określone w ust. 2. uważa się za spełnione, jeżeli przedsiębiorca po okresie pierwszych dwóch lat zakończy proces inwestycyjny lub utworzy stałe miejsca pracy.
4.  Zwolnienie przyznaje się na wniosek przedsiębiorcy, który udokumentował spełnienie warunków określonych w ust. 2., z zastrzeżeniem ust. 3.

§ 4

1.Obniża się stawki podatku od nieruchomości dla gruntów, budowli, budynków lub ich części
związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, inna niż rolnicza lub leśna, będących własnością przedsiębiorcy, który w okresie sześciu miesięcy poprzedzających przyznanie obniżki stawek zatrudniał w przeliczeniu na jeden etat, średnio:
1) od 1 do 10 pracowników:
a) o 20% jeżeli zwiększył zatrudnienie od 1 do 3 pracowników,
b) o 50% jeżeli zwiększył zatrudnienie od 4 do 5 pracowników i za każdego następnego pracownika 5%.
2)powyżej 10 pracowników i zwiększył zatrudnienie o dowolną ilość pracowników — o 5% za każdy nowy etat.
2.Obniżenie stawki zgodnie ust. 1. pkt 1 stosuje się odpowiednio do przedsiębiorców, którzy rozpoczęli działalności gospodarczą na terenie miasta Nowa Ruda.
3.  Obniżenie stawek podatku, określonych w ust. 1. i 2. przyznaje się na wniosek przedsiębiorcy na okres nie dłuższy niż dwadzieścia cztery miesiące, pod warunkiem utrzymania zwiększonego zatrudnienia przez okres, na który wydano decyzję określającą obniżkę stawek. Zwiększone zatrudnienie w zakresie przedziałów, o którym mowa w ust. 1. pkt 1 litera a i b liczy się od daty złożenia pierwszego wniosku.
4. Wzrost zatrudnienia, na podstawie ust. 1. i 2. nie może wynikać z przekształcenia formy prawnej, łączenia się, przejęcia lub podziału podmiotów gospodarczych.
5.Do wniosku o przyznanie obniżki stawek dołącza się kserokopie druków ZUS DRA za okres sześciu miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym został złożony wniosek.

§ 5

1.Obniża się stawki podatku od nieruchomości dla gruntów, budowli, budynków lub ich części związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, inną niż rolnicza lub leśna, przedsiębiorcy prowadzącemu działalność w trybie ustawy z dnia 22 marca 1989 r. o rzemiośle (tekst jednolity z 2002 roku Dz. U. Nr 112, poz. 979):
1)   o 15 % dla rzemieślnika, który szkoli 1 ucznia,
2)   o 30 % dla rzemieślnika, który szkoli 2 uczniów,
3)   o 50 % dla rzemieślnika, który szkoli 3 i więcej uczniów.
2.Obniżki przyznaje się na wniosek rzemieślnika na dany rok podatkowy proporcjonalnie do okresu szkolenia uczniów.
3. Wnioski o przyznanie obniżki strona składa w terminie do dnia 15 lutego i 15 października danego roku podatkowego wraz z kopiami umów na szkolenie uczniów.

§ 6

1.Obniża się stawki o 30%  z podatku od nieruchomości grunty, budowle, budynki lub ich części związane z prowadzoną działalnością gospodarczą w zakresie świadczenia usług turystycznych w trybie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (tekst jednolity z 2001 Dz. U. Nr 55 poz. 578) na okres dwudziestu czterech miesięcy od daty zakończenia budowy lub adaptacji nieruchomości na prowadzenie wyżej wymienionej działalności.
2.  Obniżkę przyznaje się na wniosek przedsiębiorcy, po spełnieniu warunków określonych w ust. 1., od tej części nieruchomości, która jest wykorzystywana na prowadzenie działalności turystycznej.

§ 7

1. Prawo do zwolnień lub obniżenia stawek w podatku od nieruchomości, o którym mowa w niniejszej uchwale, nie obejmuje nieruchomości zajętych na stacje paliw oraz na obiekty handlowe o powierzchni powyżej 300 m2.
2.Prawo do zwolnień oraz obniżek stawek w podatku do nieruchomości, o których mowa w niniejszej uchwale przysługuje przedsiębiorcy, który nie ma zobowiązań wymagalnych wobec gminy miejskiej Nowa Ruda.

§ 8

1.Zwolnienia i obniżki stawek określone w niniejszej uchwale zostaną cofnięte w przypadku stwierdzenia przez organ podatkowy, że przedsiębiorca lub osoba fizyczna nie wywiązuje się z warunków określonych niniejszą uchwałą.
2. Przedsiębiorca, co sześć miesięcy przedstawia kserokopie druków ZUS DRA organowi podatkowemu w celu potwierdzenia spełnienia warunków uzyskanych zwolnień lub obniżenia stawek podatkowych wynikających z §3 i §4. Dopuszczalne jest wykazanie zmniejszonego poziomu zatrudnienia z przyczyn niezależnych od pracodawcy o jeden etat w okresie dwóch okresów sprawozdawczych.
3. Przedsiębiorca jest zobowiązany powiadomić pisemnie organ podatkowy o utracie warunków zwolnienia określonych w §3, 4 i 5 najpóźniej w terminie 30 dni od dnia powstania okoliczności powodujących tą utratę.
4.  W przypadku cofnięcia zwolnień lub obniżki stawek podatnik jest zobowiązany zapłacić podatek za okres, na jaki została wydana ostatnia decyzja określająca zwolnienie lub obniżająca stawki, wraz z należnymi odsetkami.
5.  Organ podatkowy wydaje decyzję określającą uprawnienia wynikające z § 3, 4 i 6 od miesiąca następującego po miesiącu złożenia wniosku do 31 grudnia.

§ 9

1.Obniża się stawki podatku od nieruchomości dla budynków mieszkalnych i gruntów pod tymi budynkami, w których dokonano inwestycji proekologicznych o 50% w zakresie:
1)zmiany źródeł energii cieplnej na mniej uciążliwe dla środowiska (kotłownie olejowe,
gazowe lub ogrzewanie elektryczne),
2) wykonania przydomowych oczyszczalni ścieków w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona dla gminy,
3) izolacji cieplnej budynku,
4) wykonania przyłączenia do kanalizacji sanitarnej.
2.Obniżkę stawek przyznaje się na wniosek podatnika po przedstawieniu kserokopii faktur   i rachunków dotyczących realizacji inwestycji. Oryginały faktur i rachunków należy przedstawić do wglądu.
3.  Obniżki stawek przyznaje się na każdy rok podatkowy po spełnieniu warunków określonych w ust. 1 i 2.
4.  Zmniejszenie kwoty podatku będące skutkiem obniżenia stawki na podstawie ust. 1. nie może przekroczyć nakładów poniesionych przez podatnika na wykonane inwestycje.

§ 10

1. Obniża się stawki podatku od nieruchomości:
1) od budynków mieszkalnych lub ich części o 60% w stosunku do obowiązującej stawki w roku podatkowym za 1 m2 powierzchni użytkowej — byłym rolnikom, którzy przekazali gospodarstwo rolne na rzecz Skarbu Państwa lub Gminy Miejskiej Nowa Ruda w zamian za rentę lub emeryturę,
2) od pozostałych budynków lub ich części o 55% za 1 m2 powierzchni użytkowej, właścicielom nieruchomości — byłym rolnikom, którzy przekazali gospodarstwo rolne na  rzecz Skarbu Państwa lub Gminy Miejskiej Nowa Ruda w zamian za rentę lub emeryturę.
2. Obniżki stawek przyznaje się na wniosek zainteresowanej osoby na dany rok podatkowy.
3. Obniżka stawek wymieniona w ust. 1. pkt 1) i 2) nie przysługuje w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej lub wynajmu nieruchomości lub jej części na prowadzenie działalności gospodarczej.

§ 11

1.Zwolnienia i obniżki stawek, o których mowa w § 2, 3, 4, 5, 6 stanowią pomoc publiczną w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2002 roku o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 141, poz. 1177).
2.  Łączna wielkość pomocy publicznej udzielonej przedsiębiorcy w formie zwolnienia z podatku od nieruchomości, zwolnienia z podatku dochodowego oraz w innych formach w związku z realizowaną inwestycją nie może przekroczyć maksymalnej intensywności pomocy regionalnej, o której mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 15 października 2002 roku o dopuszczalności pomocy regionalnej dla przedsiębiorców.
§ 12
1.Przedsiębiorca zobowiązany jest do składania informacji o wielkości otrzymanej pomocy publicznej w różnych formach w terminie do 31 stycznia następnego roku.
2.  W przypadku przekroczenia w ciągu roku podatkowego udzielonej pomocy ponad dopuszczalną intensywność, o której mowa w § 11 ust. 2., przedsiębiorca zobowiązany jest do zwrotu kwoty stanowiącej nadwyżkę pomocy ponad dopuszczalną intensywność.
3.  Zwrot kwoty, o której mowa w ust. 1., winien nastąpić w ciągu 30 dni od daty złożenia przez przedsiębiorcę rocznego rozliczenia z udzielonej pomocy publicznej.

§ 13

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Nowa Ruda.

§ 14

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego z mocą od 1 stycznia 2004 r.


UZASADNIENIE
do Uchwały Nr 112/XIV/03
Rady Miejskiej w Nowej Rudzie
z dni 10 grudnia 2003 r.

Zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 8 do wyłącznej kompetencji organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego należy podejmowanie uchwał w sprawach podatków i opłat lokalnych, w tym zgodnie z upoważnieniem zawartym w art. 5 ust. 2 i art. 7 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w zakresie obniżania stawek podatkowych oraz udzielania zwolnień przedmiotowych.
Przedstawiony projekt określa między innymi:
1.   W § 1 podstawowe pojęcia na potrzeby przedstawionego projektu.
2. § 2 zawiera zwolnienia przedmiotowe dotyczące nieruchomości mających istotne znaczenie z perspektywy zaspokajania potrzeb zbiorowych wspólnoty samorządowej lub szerzej rozumianej sfery życia publicznego. Zwolnieniem z podatku od nieruchomości zostały objęte: instytucje kultury, zakłady opieki zdrowotnej, ośrodki pomocy społecznej oraz podmioty działające na rzecz aktywizacji zawodowej i rozwoju regionalnego. Ponadto udzielono pomocy podmiotom realizującym zadania własne gminy w formie spółek prawa handlowego i zakładu budżetowego w zakresie gospodarki komunalnej, mieszkaniowej oraz turystyki i sportu tak by uniknąć konieczności przenoszenia kosztów podatku od nieruchomości na mieszkańców miasta korzystających z usług zwolnionych podmiotów. W § 1 ust. 4 zwalnia się budynki i budowle (grunty zostały zwolnione ustawą) wykorzystywane przez pracownicze ogrody działkowe na cele związane z zaspokajaniem potrzeb w zakresie rekreacji.
3.  W § 3 wyznacza się granice Noworudzkiego Parku Przemysłowego oraz określa warunki po spełnieniu, których przedsiębiorca może ubiegać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości. Utworzenie NPP oraz udzielenie pomocy przedsiębiorcą inwestującym na obszarze Parku ma na celu aktywizację rozwoju gospodarczego regionu oraz zwiększenie możliwości znalezienia zatrudnienia na lokalnym rynku pracy.
4.  W § 4 obniża się stawki podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców, którzy zwiększyli zatrudnienie w ustalonym przez uchwałę zakresie. Skutki finansowe uprawnień wynikających dla przedsiębiorców z § 4 projektu mają częściowo zrekompensować koszty związane ze wzrostem zatrudnienia.
5.  Podobnie jak w poprzednich latach, na podstawie § 5 projektu uchwały obniża się stawki podatku od nieruchomości dla rzemieślników, którzy podejmą się przyuczenia uczniów do nauki zawodu. Dotychczasowe doświadczenia związane z funkcjonowaniem tej formy pomocy dla przedsiębiorców pozwalają stwierdzić, że jest ona istotnym elementem w podejmowaniu decyzji o ewentualnym zawarciu umowy z uczniem w celu nauki zawodu.
6.   Likwidacja dużych zakładów przemysłowych na terenie miasta spowodowała konieczność poszukiwania alternatywnych rozwiązań dla rozwoju gospodarczego regionu. Niewątpliwe walory turystyczne okolic Nowej Rudy pozwalają sądzić, że z upływem czasu pojawią się inwestorzy chcący fakt ten wykorzystać. Pomoc, polegająca na zmniejszeniu obciążeń podatkowych na podstawie § 6 uchwały nie może stanowić decydującej przesłanki do podjęcia decyzji o rozpoczęciu inwestycji, lecz może mieć na nią wpływ. Ponadto jest sygnałem, że proces zagospodarowania turystycznego rejonu Nowej Rudy jest przez władze miasta traktowany z należytą uwagą.


Załączniki
Brak załączników w dokumencie.

Osoba wprowadzająca dokument Daniel Mikrut

Rejestr zmian dokumentu
11.06.2006    Utworzenie dokumentu. (Daniel Mikrut)
 

    Administracja serwisu   Redakcja  
    Informacje nieudostępnione w biuletynie
    Intrukcja użytkowania biuletynu